משלוח חינם בקנייה מעל 299 ש"ח

052-6857766 / 052-8388899

כיצד לבצע טיפול עצמי בפציעות ספורט

פורסם בתאריך: 11-02-2018
​ישראלים רבים מקפידים על אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ומאוזנת ופעילות גופנית. כל מי שעוסק בפעילות ספורטיבית חשוף לפציעות, בין אם הוא מתאמן בחדר כושר משוכלל ובין אם הוא מקפיד על שגרת אימוני ריצה, הליכה מהירה, רכיבה על אופניים, משחקי כדור וכדומה. כאשר סובלים מפציעה מסוימת יש לעבר אבחון מקצועי כדי לטפל בבעיה, יש פציעות ספורט רבות הנחשבות לקלות, וניתן לטפל בהן לבד באמצעות תוספי תזונה, ויטמינים וטיפולי לייזר וגלי הלם.
מדוע סובלים מפציעות ספורט?
פציעות ספורט הן חלק בלתי נפרד בחייו של כל מי שעוסק בפעילות ספורטיבית לשם ההנאה וחיטוב הגוף או כספורטאי מקצועי. ישנם מקרים בהם סובלים מפציעת ספורט בעקבות עומס יתר באימון, ציוד לא מקצועי, מאמץ יתר, תנועה לא נכונה, התחלת האימון ללא חימום ומתיחות, פציעה אקוטית, נפילה, חבלות גופניות ועוד. כמו כן, עלולים לסבול מפציעת ספורט בגלל שחיקה בסחוס, הסתיידות גידים, מתיחת שרירים, נחיתה לא טובה במהלך משחק או אימון וכדומה.
כיצד למנוע פציעות ספורט?
כדי להימנע מפציעות ספורט חשוב להתאים את סוג הפעילות הגופנית למצב הרפואי ולכושר הקיים, יש להימנע מעומס יתר במהלך האימון, חשוב להקפיד על מתיחות וחימום לפני האימון, בהתאם לסוג הפעילות הספורטיבית, ויש לנעול נעלי ספורט איכותיות, להשתמש בציוד תקין. בנוסף, מומלץ לשמור על תזונה בריאה בהתאמה לפעילות הספורטיבית בה עוסקים, יש תוספי תזונה ומגוון ויטמינים המיועדים לענפי ספורט שונים.
בסיום האימון חשוב לבצע מתיחות, לשחרר שרירים, לבצע הרפיה ותרגילי נשימה, לאכול משהו קטן כדי לאפשר לגוף להתאושש וכמובן להקפיד על מנוחה טובה בלילה.
טיפול עצמי בפציעות ספורט
במידה וסובלים מפציעת ספורט קלה חשוב לטפל בגוף ולספק לו גם את המנוחה הרצויה. יש להקפיד על תזונה בריאה הכוללת ויטמינים, תוספי תזונה איכותיים, חומצות שומן כמו אומגה 3, חלבונים וכו'. כל מי שעוסק בפעילות ספורטיבית חייב לתחזק את הגוף שלו היטב ולצרוך ויטמינים, בייחוד כאשר סובלים מפציעת ספורט, קלה או מורכבת. כדאי לצרוך ויטמינים  בטבליות או כנוזל. אין לוותר על כל קבוצת הוויטמינים ממשפחת B, בהתאם למינון האופטימלי הנדרש לאדם בוגר ולסוג הפעילות הגופנית. כדאי לקחת גם ויטמין A, ויטמין C הידוע בסגולותיו הבריאותיות הרבות והחשובות, וכמובן ויטמין D,E ו-K.
כדאי לקבל ייעוץ מקצועי על מנת לבחור בתוספי תזונה המתאימים למצב הבריאותי הקיים ולסוג הפעילות הספורטיבית. יש בשוק תוספי תזונה רבים, ניתן לרכוש ויטמינים, מינרלים ותוספים נוספים גם באינטרנט כדי להוזיל עלויות.
 עם זאת, יש פציעות ספורט המחייבות טיפול מקצועי על ידי צוות מיומן של מכון פיזיותרפיה. לאחר אבחון מדויק הצוות ימליץ על שיטת הטיפול היעילה ביותר בהתאם לסוג הפציעה וחומרתה, לרוב משלבים טיפולי פיזיותרפיה יחד עם אביזרים שונים, טיפול בגלי הלם או במכשיר לייזר ייעודי, תרגילים לבית וטכניקות נוספות.
תגיות: