כללי

ויטמינים לעיניים

בטא קרוטן

בטא קרוטן הוא קרטנואיד (פיגמנט אורגני) המשמש כחומר מוצא לויטמין A. מלבד זאת, הוא עשוי לסייע במקרים של חולשת ראייה ועיוורון לילה.

ויטמין A

ויטמין A חשוב לתפקוד התקין של הרשתית ולכן לא מפתיע שהוא עשוי לסייע במניעת מחלות רשתית כגון רטיניטיס פיגמנטוזה, עליה ניתן לקרוא כאן. המעניין הוא שהדבר נכון הן לגבי ילדים והן לגבי מבוגרים. ויטמין A יכול לתרום לבריאות הרשתית גם בדרך עקיפה מכיוון שהוא מהווה נוגד חמצון המונע יצירה של רדיקלים חופשיים.
בנוסף לכך, ויטמין A חיוני ליצירת דמעות ולכן גם לניקוי העין.

ויטמין B

ויטמין B2 אחראי לתהליכים מטבוליים שונים בגוף ולכן גם על בריאות העין. בנוסף לכך, הוא מגן על נוגד חמצון ספציפי הנמצא בעין בשם גלוטתיון. ויטמין נוסף מקבוצת B, B3, עשוי למנוע את מחלת הקטרקט.

ויטמין C

ויטמיןC , שבניגוד לבעלי חיים אחרים האדם צריך לקבל אותו ממקורות חיצוניים, משתתף ביצירת הקולגן, שהוא חלבון המסייע לתפקוד תקין של הרשתית. בנוסף, הוא עשוי למנוע קטרקט וניוון מקולרי אשר פוגעים בקולטני האור שברשתית.

ויטמין D

ויטמין D מסוגל לסייע במקרים ספציפיים של יובש בעיניים שהיא אחת מהתופעות השכיחות ביותר בקרב האוכלוסייה הכללית ומי שמרכיב עדשות מגע בפרט.

ויטמין E

ויטמין E הוא אחד מנוגדי החמצון החשובים ביותר לבריאות העין ובגילאים מבוגרים הוא עוזר במניעת ניוון מקולרי.

אבץ (מינרל)

האבץ הוא מינרל החשוב לפעילות של אנזימים שונים בגוף. האבץ נמצא באחד מחלקי הרשתית שבעין, המקולה, ולכן הוא חיוני לתפקוד תקין שלה. האבץ מעורב גם בשרשרת תהליכים המאפשרת לוויטמין A לייצר את המלאנין. המלאנין הוא הפיגמנט שמגן על העין שלנו מפני קרינת השמש והוא תורם לראיית לילה. גם האבץ יכול לתרום למניעת ניוון מקולרי.

אומגה 3

אומגה 3 נחשבת למלכה הבלתי מעורערת של תוספי התזונה ויש לה חשיבות מכרעת לבריאות העין עוד בשלב העוברי וגם אצל תינוקות. מלבד מניעה של ניוון מקולרי, היא מונעת את תסמונת העין היבשה.

כורכום

החומר כורכמין, הנמצא בכורכום, משמש לא רק כנוגד חמצון, אלא עשוי למנוע מגוון גדול של מחלות עיניים ובכלל זאת דלקת ענביה כרונית (אוביאטיס) העלולה לגרום לעיוורון, רטינופתיה סוכרתית (מחלה נפוצה בקרב חולי סכרת המסכנת את הראייה), גלאוקומה (פגיעה בעצב הראייה), ניוון מקולרי בגיל מבוגר ותסמונת העיניים היבשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *